EWP-49XE4F
The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWP-49XE4F is an ideal mounting solution for any portrait oriented application - from retail, mass transit and more.
Product Name
Maximum Screen Size Supported
49"
55"
Maximum Load Capacity
75 lb
90 lb
Features
Certifications:
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | EWP-49XE4F |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | EWP-49XE4F |
| Product Model | EWP-49XE4F |
| Product Name | EWP-49XE4F Wall Mount |
| Marketing Information | The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWP-49XE4F is an ideal mounting solution for any portrait oriented application - from retail, mass transit and more. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Display |
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 49" |
| Features |
| Orientation | Portrait |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 4° |
| Mount Function |
| Mount Surface | Wall |
| Durability |
Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 44" |
| Width | 24.29" |
| Depth | 4.33" |
| Weight (Approximate) | 30 lb |
LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display
Miscellaneous | |
| Package Contents |
| Application/Usage | Retail |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Compatibility | LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display |