ACC-V1500X
Increase your mounts' compatibility with the ACC-V1500X by Peerless-AV®. This adaptor rail extender can be used with displays with 1000, 1200, or 1500mm wide mounting patterns. This adaptor extender is compatible with the SF680(P), ST680(P), SR598, SR860, SR898 and DS-VW795-QR.
Product Name
Accessory Adaptor Rails for VESA® 1000, 1200 or 1500mm Wide Mounting Patterns
Peerless-AV® VESA® Adapter Bracket for 600x400 and 800x400mm Mounting Patterns
Peerless-AV® Accessory Adaptor Rails
Peerless-AV® Accessory Adaptor Rails for VESA® 600, 800, and 900mm Wide Mounting Patterns
Maximum Load Capacity
225 lb
125.20 lb
130 lb
200 lb
Mounting Pattern
Features
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | ACC-V1500X |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | ACC-V1500X |
| Product Model | ACC-V1500X |
| Product Name | Accessory Adaptor Rails for VESA® 600, 800, and 900mm Wide Mounting Patterns |
| Marketing Information | Increase your mounts' compatibility with the ACC-V1500X by Peerless-AV®. This adaptor rail extender can be used with displays with 1000, 1200, or 1500mm wide mounting patterns. This adaptor extender is compatible with the SF680(P), ST680(P), SR598, SR860, SR898 and DS-VW795-QR. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Mounting Rail |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Features |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Mount Pattern Compatibility Type | Dedicated |
| Mount Function | Extendable |
| Mount Surface | Wall |
| Durability |
Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.50" |
| Width | 60.74" |
| Depth | 1" |